Y karta atskleidė, kas juos motyvuoja darbe

2021-03-16

Y karta, kuriai priklauso gimę 1982-1994 metais, tikisi kitokio darbo organizavimo ir norint juos motyvuoti gerai atlikti darbą, darbdaviams reikia keisti dešimtmečius nusistovėjusias darbo organizavimo praktikas. Tai atskleidė jau šeštasis „Deloitte Millenial Survey 2017“. Tyrime buvo apklausti 8.000 jaunų profesionalų iš 30 pasaulio šalių.

Pagrindinė vertybė – darbo lankstumas

Nors dėl netikrumo dabartiniame pasaulyje Y karta ieško saugumo ir tik trečdalis (35%) norėtų laisvai samdomo darbo, gilinantis į šią situaciją, lankstumas darbe yra pagrindinė Y kartos vertybė, kuri lemia ne tik geresnius rezultatus, suteikia didesnę naudą organizacijai, bet ir didina darbuotojų lojalumą. 

Įvairaus lankstumo darbo vietoje nori net 2/3 Y kartos atstovų. Jie teigia, kad jų darbdaviai jau dabar yra adaptavę įvairias lankstumo praktikas.  69% sako, kad darbdaviai suteikia galimybę pasirinkti kada pradėti ir baigti darbą, 68% teigia, kad konkrečiuose rėmuose jiems leidžiama pasirinkti kokias užduotis jie gali patys pasirinkti atlikti, 67% teigia, kad leidžiamos skirtingos įdarbinimo formos, o 64% sako, kad jie gali pasirinkti kur jie gali dirbti: ofise, namie, ar kitose vietose. Pastarasis skaičius ypač išaugo paskutiniais metais.

Dirbantys lanksčiose organizacijose gerokai dažniau nei dirbantys suvaržytose organizacijose teigia, kad darbo organizavimo forma jiems padeda siekti geresnių darbo rezultatų ir gerina jų pačių vidinę savijautą. 

Kaip yra Lietuvoje?

Ekspertai teigia, kad pagrindinis veiksnys tokiems fundamentaliems pokyčiams yra technologijų įsigalėjimas. Darbo rinkoje vis labiau įsitvirtinant Y kartai, kuri jau užaugo supama technologijų, poreikis lankstumui yra natūralus. Ši karta nebesupranta, kodėl būtinai reikia sėdėti ofise, kai, pavyzdžiui, technologijos leidžia tą patį darbą atlikti bet kuriejo vietoje. Lietuvoje dar dažnai pasigirsta nuogąstavimų, kad suteikus darbuotojams daugiau laisvėms, patiems susitvarkyti darbo laiką ir atlikimo formą, jie tuo piktnaudžiaus.

„Labai svarbu užmegzti dialogą su darbuotojais ir pagrįsti lankstaus darbo organizavimo principus bei priežastis. Visada komunikuojame darbuotojams, kad svarbiausia yra rezultatas, o ne darbe praleidžiamas laikas, ir kad jie gali laisvai rinktis, kokiomis priemonėmis ir kokiu laiku tas rezultatas yra pasiekiamas. Mūsų kompanijoje labai svarbus komandinis darbas, kuriam pasiekti reikia būti šalia komandos. Taip pat turime komandų, kurios turi dirbti pagal griežtą darbo grafiką, nes jų darbas yra tiesiogiai susijęs su klientų aptarnavimu. Taigi viskas priklauso nuo situacijos bei darbo pobūdžio. Darbdavys visuomet turi būti lankstus suderinant savo ir darbuotojų poreikį bei tikslus. Mes tikime, kad pasitikėjimu ir atviru pokalbiu grindžiami darbo principai bei darbuotojų įgalinimas priimti sprendimus yra gerų rezultatų pagrindas ir bet kokio piktnaudžiavimo prevencija.“ – Adform žmogiškųjų išteklių vadovė pardavimo ir klientų aptarnavimo padaliniams, Lina Cėplienė.

Lankstumas įmanomas visur

O kaip su tais darbais, kuriuos privalu daryti konkrečioje darbo vietoje ir konkrečiu laiku? Juk reikia, kad kažkas paskirtu metu stovėtų prie konvejerio, sukrautų siuntas į automobilį ar patarnautų restorane. Naujos greito trumpalaikio įdarbinimo platformos „GoWorkaBit“ marketingo vadovas Gediminas Galkauskas teigia, kad technologijos net ir šiose srityse suteikia gerokai daugiau lankstumo ir gali padaryti iš pirmo žvilgsnio mažiau patrauklius darbus labai įdomiais Y kartai. 

 „Matome, kad įmonėms vis sunkiau sekasi užpildyti mažos kvalifikacijos reikalaujančias pozicijas senais būdais, ieškant darbuotojų ilgam ir jaunimui siūlant tik pastovaus darbo sutartis. Naujoji karta nenori tokio darbo dirbti ilgą laiką. Tačiau iš savo patirties žinome, kad Y ir Z kartos atstovai tokį darbą mielai renkasi trumpam, pvz. kelioms dienoms, kai turi laisvo laiko ir nori papildomai užsidirbti. Žinant tai ir pritaikius technologijas, galima net tokius darbus paversti įdomiais Y kartai. Išskaidome jį į trumpesnius darbo vienetus, pvz. kelių dienų padirbėjimus. O naudojantis „GoWorkaBit“ platforma tokias trumpalaikes darbo vietas galima užpildyti labai greitai“, - teigia G. Galkauskas. 

„GoWorkaBit“ marketingo vadovas pastebi, kad žmonės, kurie paskiria padirbėjimams savo laisvalaikį, yra gerokai labiau motyvuoti ir nori atlikti darbą, kuo geriau ir efektyviau. G. Galkauskas teigia, kad jie tai mato iš to, kaip patys darbdaviai vertina tokius trumpalaikius darbuotojus. 

Ekspertų teiginius, kad lankstumas suteikia daugiau motyvacijos ir neverta nuogąstauti dėl piktnaudžiavimo, patvirtina ir „Deloitte“ tyrimo duomenys. Naujajai kartai lankstumas reiškia ir didesnį atsakomybės prisiėmimą. Lanksčiose organizacijose net 34% žmonių jaučia atsakomybę už organizacijos reputaciją, tuo tarpu griežtesnėse organizacijose šitas skaičius tėra 12%. Tad pirminė organizacijų baimė, kad lankstumu bus piktnaudžiaujama ar dėl to kentės produktyvumas yra visiškai nepagrįsta. 

 



Panašūs įrašai

2020 / 10 / 21
7 būdai sukurti žudančiai gerą pirmą įspūdį
2021 / 11 / 03
Internetinė rinkodara: nuo ko pradėti?
2020 / 10 / 26
Žodžiai, kurių neturėtum vartoti apibūdindamas save ar savo verslą