Kaip kūrybiškai ir vizualiai atvaizduoti informaciją?

2021-11-03

Grafinis fiksavimas ir fasilitavimas – tai simbolių ir vizualinių elementų naudojimas siekiant bendro sutarimo, bandant įveikti kompleksiškus iššūkius bei siekiant aiškiau ir sklandžiau iškomunikuoti idėjas. Pradėti galima nuo savo užrašų vizualizavimo, įgavus daugiau drąsos - susirinkimo su savo komanda pagyvinimo, išlavinus ranką ir ausį – kompleksiškų pokalbių vizualizavimo savo organizacijoje. Ir kol nespėjote ištarti „...bet aš juk nemoku piešti!“, pasvarstykite: du iš trijų žmonių mokosi vizualiai, o net ketvirtis mūsų smegenų yra skirtos apdoroti vizualinę informaciją. Kuomet kalbą ir audio informaciją apjungiame su vizualiniais elementais, mūsų gebėjimas įsiminti informaciją išauga 40%.

Apie vizualinį informacijos atvaizdavimą kalbamės su vizualine praktike Aušrine Balkaityte, ThinkVisually.lt įkūrėja, vedančia Firsty.lt vizualinio mąstymo ir kūrybiškumo mokymus.

Kokioje srityje šiuo metu dirbate?

Esu vizualinė praktikė arba dar kitaip – grafinė fasilitatorė. Trumpai tariant – piešiu tai, ką kalba žmonės. Esu tas žmogus kambaryje, kuris įdėmiai klausosi ir iš erdvėje vykstančių pokalbių (strateginių susirinkimų, mokymų, konferencijų, kt.) ant popieriaus kuria vaizdų bei žodžių žemėlapį. Pokalbius paverčiu tarpusavyje besijungiančiais piešiniais taip padėdama pamatyti tai, kas yra svarbu, kas atsikartoja, sujungti kartais nesujungiamus dalykus, kurti naujas idėjas bei šviežiomis akimis ir kitu kampu pamatyti savo darbą.

Kada ir kaip supratote, kad norite savo srityje?

Pradėjusi giliau domėtis fasilitavimu ir grupių dinamika, atradau, kad pasaulyje jau yra žmonių, kurie užsiima procesų ir pokalbių vizualizavimu. Lietuvoje tuo metu nebuvo kas tuo profesionaliai užsiimtų, tad labai natūraliai tiesiog ėmiausi bandyti įvairių mokymų ir sesijų, kurias vesdavo mano kolegė, metu. Mačiau, jog žmonėms rezonuoja tokia forma, greičiau tampa aišku apie ką viskas, matosi bendra situacija ar pokalbio eiga, piešiniai tarnauja ir ilguoju laikotarpiu – norint prisiminti pokalbius, užtenka užmesti akį ir tarsi teleportuojiesi. Pajaučiau daug prasmės tokiame darbe ir santykyje su žmonėmis.

Galbūt turite kokį nors kitokį išsilavinimą, o dabartine veikla pradėjote domėtis vėliau? 

Taip, baigiau ekonomikos studijas Vilniaus universitete. Ir nors būtų galima sakyti, kad piešimas tarsi nieko bendra su tuo neturi, tačiau gebėjimas matyti ir suprasti sistemas, tai, kaip veikia pasaulis, verslas, rinkos, man itin padeda šioje srityje. Juk vis tik prieš imantis piešimo dallies, visų pirmą reikia pasiklausyti, suprasti ir tik tuomet atvaizduoti.

Kokie trys dalykai labiausiai motyvuoja darbe?

Skirtingi kontekstai – vieną dieną galiu piešti savanorystės konferencijoje, kitą dieną jungtis prie online mokymų apie IT sistemų architektūrą, o dar po poros dienų kalbėtis apie organizacijos strategines kryptis ir ateities planus. Kūrybiškumas – mėgstu į rimtus susitikimus ateiti su daugybe markerių, pakviesti žmones prisijungti ir palikti savo brūkšnį, eksperimentuoti, žaisti su metaforomis. Judesys – dirbu visoje Lietuvoje, prieš karantininiu laikotarpiu nemažai keliaudavau ir po Europą, tad galiu derinti darbą, užsakymus su pomėgiu keliauti ir aplankyti naujas vietas. Dabar, tiesa, kelionės labiau virtualios ir Zoom pagalba per porą minučių galiu atsidurti bet kur.

Ką patartumėte žmonėms, kurie domisi vizualiniu mąstymu ir kūrybiškumu ir nori eiti šiuo keliu?

Drąsiai eksperimentuoti – klausytis, vizualizuoti ir tuomet dalintis su kitais, paprašant jų grįžtamojo ryšio. Geriausias mokymasis vyksta tik per praktiką šioje srityje.

Ar jūsų darbo grafikas turi laiko rėžius?

Rėžiai yra tokie, kokius nusistatau pati pagal tai, kokius turiu renginius ar netiesioginius užsakymus su klientais. Manau, kad sveika juos sau susidėlioti – taip nepamirštu ir sporto, ir pasivaikščiojimų gryname ore ar susitikimų su draugais.

Jūsų darbovietėje daugiau tenka dirbti vienam ar kartu su komanda?

Priklausomai nuo užsakymų ir renginių, dažniausiai dirbu viena, tačiau kartais prireikia ir daugiau rankų bei markerių, tad būna smagu, kai galima pasitarti komandoje, ką ir kaip darysime, kad bendras rezultatas būtų kuo vertingesnis.

Gal žinote kokių nors patarimų, ką daryti žmogui, kuris nežino kuo nori būti?

Pasikartosiu – eksperimentuoti. Pabandyti vieną dalyką, tuomet kitą – kiek įmanoma daugiau išragauti ir susirasti tokią kombinaciją, kuri patinka. Štai ir aš šiuo metu esu freelancer’ė grafinė fasilitatorė, taip pat esu laipiojimo instruktorė ir dirbu su vaikais, laisvalaikiu rašau poeziją ir kuriu bičių vaško priemones odai. Negalėčiau daryti tik vieno darbo – man greitai nusibosta, tačiau turėdama kelias skirtingas veiklas, pasisemiu energijos ir idėjų vienoms sritims iš kitų.

Kodėl sugalvojote tapti ir lektoriumi?

Man smagu dalintis, smagu pasakoti. Mėgstu, kai žmonės bando dalykus, kurių anksčiau nedarė, jaučiu, jog gebu juos palydėti naujų atradimų keliu, padrąsinti, įkvėpti eksperimentuoti. Ir pati leidausi į eksperimentą mokymus daryti nuotoliniu būdu. Iš pradžių atrodė labai keista, tolima, nepačiupinama, bet jau po pirmos grupės supratau, kad man iš tiesų net labai patinka online formatas – galime susijungti iš pačių neįprasčiausių ir tolimiausių kampelių ir mokytis kartu.

Kodėl verta dalyvauti jūsų mokymuose?

Kad ir kaip aš bandyčiau protingai sudėlioti vertes ir naudas, geriausiai, mano manymu, vis tiek kalba žmonių pasidalijimai po mokymų. Tad dalinuosi keliais iš jų:

„Maniau, kad bus sunkiau po darbų dar 3 valandas išbūti prie ekrano, bet buvo tikrai smagu ir netikėtai aktyvu.“

„Labai patiko kūrybinės užduotys grupėse (net ir per nuotolį!) ir nuoširdus, betarpiškas Aušrinės bendravimas.“

Straipsnio autorė: Eglė Lauciūtė

Jei norite daugiau sužinoti apie Aušrinės vedamus Vizualinio mąstymo ir kūrybiškumo mokymus spauskite ČIA>>



Panašūs įrašai

2016 / 04 / 08
Personalo specialisto profesija: „Nelengva, bet įdomu“
2020 / 02 / 04
Kaip derėtis dėl atlyginimo?
2015 / 12 / 22
Verslo iniciatyvos – būdas mažinti jaunimo nedarbą